Spadek to nie zawsze same korzyści dla spadkobiercy. Niespłacone pożyczki, rachunki to nie tylko problem samego dłużnika, ale również osób, które odziedziczą po nim spadek. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, że spadek po zmarłym to nie tylko jego majątek, ale również wszelkie długi i należności finansowe. Jak zatem uniknąć problemu i nie stać się ofiarą?
Co mówi prawo?
Do niedawna długi po zmarłym dziedziczyło się w sposób prosty. Konieczne było stosowne oświadczenie, by spadkobierca nie odpowiadał całym swoim majątkiem za zobowiązania finansowe dłużnika. Jednak w przypadku niewiedzy, spadkobierca mógł popaść w poważne problemy finansowe.
Sytuacja uległa zmianie w 2015 roku, kiedy to wprowadzono zmianę, iż o ile spadkobierca nie złoży stosownego oświadczenia, dziedziczy długi do wysokości majątku dłużnika. Zatem jeśli dłużnik nie pozostawił po sobie żadnego majątku, spadkobierca nie traci zupełnie nic i może być spokojny o swój majątek. To tzw dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza.
Jak uniknąć długu po dłużniku?
Jeśli zmarły nie pozostawił o sobie testamentu, spadek i oczywiście ewentualne długi są dziedziczone według przepisów prawa polskiego. Z reguły jest to małżonek lub dzieci. Prawo w Polsce przewiduje półroczny czas na reakcję. Można w tym czasie zorientować się co do sytuacji majątkowej zmarłego. Następnie należy podjąć decyzję.
1. Odrzucenie spadku
Wszystko zależy oczywiście od posiadanej wiedzy na temat stanu majątkowego zmarłego. Jeśli wszystko jest udokumentowane i posiadamy informacje na temat wielkości zobowiązań finansowych, należy udać się do notariusza i złożyć stosowne oświadczenie. To zagwarantuje nietykalność majątku przed ewentualnymi wierzycielami. Innymi słowy, jeśli dług jest tak wysoki, że majątek zmarłego nie pokryje należności, lepiej zabezpieczyć się wcześniej.
2. Przejęcie z pełną odpowiedzialnością za długi
W takim przypadku spadkobierca przejmuje pełną odpowiedzialność za długi zmarłego. Nawet, jeśli dług przekracza wartość odziedziczonego majątku.
3. Przejęcie z dobrodziejstwem inwentarza
Jeśli majątek zmarłego jest znaczny, a długi niewielkie, można oczywiście przyjąć spadek, spłacić należności i rozporządzać pozostałą częścią majątku. Warto w tym celu upewnić się i sporządzić spis inwentarza przez komornika.
Odpowiednie oświadczenie jest w tym przypadku niezwykle istotne. Można również zabezpieczyć się za życia i zrzec się dziedziczenia. W każdym przypadku należy udać się do notariusza, by podpisać stosowne dokumenty.