Zwolenników czytania książek w wersji elektronicznej jest chyba tyle samo, co przeciwników. Wydaje się, że jedną z linii podziału są różnice pokoleniowe. W oczywisty sposób młodsze osoby szybciej sięgają po nowoczesne rozwiązania, a starsi, tradycyjnie, nie rezygnują ze swoich przyzwyczajeń. Jest też część bibliofilów, która sięga po oba rozwiązania, zachwalając je w równym stopniu. Wydaje się, że ich interpretacja walorów i zalet obu rozwiązań jest najbardziej przekonująca. Warto się im przysłuchać.
Zalety czytania książek tradycyjnych
- Papierowa książka nie męczy oczu.
- Fascynacja przeglądania, kartkowania nowej książki, przeglądania kolejnych rozdziałów jest nieporównywalna z niczym innym.
- Książka staje się własnym przedmiotem, fizycznym, nawet, jeżeli tylko wypożyczonym na krótki czas.
- Zapach papieru, świeżego druku jest ulubionym zapachem bibliofilów. Z tą samą miłością traktują zapach starych książek.
- Szelest kartkowanych kartek jest ulubioną muzyką dla uszu.
- Książki to piękna dekoracja domu, który bez nich jest pusty.
- Wizyta w księgarni lub bibliotece to okazja do rozmów o literaturze i zanurzenia się w świat ciszy i kontemplacji świata literatury.
Zalety czytania książek na tablecie
- Na jednym tablecie można zmieścić dowolną ilość książek i czytać je w dowolnym miejscu, pod warunkiem możliwości naładowania baterii.
- Nie zajmują miejsca w domu
- Biblioteczka tabletowa jest lekka (waży tyle, co tablet)
- Można zabrać w podróż i nie zabierają miejsca w walizce.
- Ebooki są tańsze
- Książkę elektroniczną można kupić w dowolnym momencie przez internet w e-księgarniach czynnych 24 godziny na dobę.
- Dostępna jest coraz szersza oferta darmowych e-booków, więc jednorazowy wydatek na tablet szybko się „zwraca”.
Jak więc widać z tego krótkiego porównania, korzyści z czytania książek w tradycyjnej wersji papierowej są natury emocjonalnej, a czytanie książek na tablecie dotyczy walorów praktycznych i ekonomicznych.
To ważne dla tych osób, które reprezentują „poglądy środka” – lubią książki tradycyjne, lecz w szczególnych okazjach doceniają wszystkie walory z możliwości przeczytania książki na tablecie.
Literatura piękna czy naukowa na tablecie?
Edukacja
Zwolennikami e-booków jest coraz liczniejsza grupa naukowców, którzy ściągają na tablety podręczniki i prace naukowe. Nie widzą potrzeby zapełniania domowych bibliotek wydaniami, które mogą się szybko dezauktualizować ze względu na postęp badań naukowych, tym bardziej, że niektóre wydawnictwa oferują dostęp do najbardziej interesujących rozdziałów. E-booki proponują również możliwość edukacji on-line, szczególnie języków obcych. „przerobione” książki edukacyjne nie zajmują miejsca i można je usunąć z tabletu lub zapisać w „przeczytanych”.
Klasyka literatury
Tablety dają możliwość segregowania literatury pięknej w określonych kategoriach, do których można w każdej chwili wygodnie wrócić, można też stworzyć swoje listy, np. listy marzeń, listy obowiązkowej wraz z linkami do ulubionych e-księgarni, listy przeczytanych książek itd. Tablet umożliwia zapisywanie cytatów z ulubionej lektury, w każdej chwili do odczytania.
Bezpłatny dostęp do e-booków
Jednym z niepodważalnych walorów czytania książek na tablecie jest możliwość bezpłatnego korzystania z bezpłatnego dostępu do licznych e – bibliotek. Trudno oszacować, ile jest w sieci książek w wolnym dostępie, lecz z pewnością jest to kilkaset milionów na całym świecie. Oferta jest uzależniona od aplikacji, koniecznej do zainstalowania, zanim się zacznie korzystać z bogatych zasobów. Co ciekawe, wiele z tych aplikacji jest również bezpłatnych.
Wada, na którą narzekają zwolennicy tabletowej literatury to ilość wyskakujących reklam, które się pojawiają przy czytaniu bezpłatnych e-booków.
Artykuł napisał:
Artur Arencki – bibliofil, umiarkowany zwolennik cyfryzacji książki i nauki.
Źródło:
- http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.ekon-element-000171366341.
Czy tablet, czy książka – myślę, że nie ma to znaczenia. Chodzi o to, żeby czytać! Książka to lekarstwo dla naszego mózgu. Koi i rozwija. Niewielu z nas wie także, że poprzez czytanie minimalizujemy ryzyko wysokiego ciśnienia 🙂