Lokata i rachunek oszczędnościowy to dwa popularne produkty bankowe, w ramach których możemy zgromadzić w prosty sposób i bez zbędnego ryzyka dodatkowe oszczędności. Znając podstawowe różnice między nimi, wybierzemy rozwiązanie, które będzie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.
Czym jest lokata?
Lokata oszczędnościowa to umowa zawierana na określony czas (np. 3 miesiące, 10 miesięcy, 2 lata), w ramach której możemy zdeponować nasze wolne środki w celu zrealizowania zysków z tytułu oprocentowania określonego przez bank. W przypadku lokat, na koniec okresu trwania umowy, wypłacane są nam na konto odsetki pomniejszone o podatek Belki. Co niezwykle istotne – na lokaty bankowe pieniądze możemy wpłacić tylko w chwili ich zakładania. Nie istnieje opcja dokonywania do nich dopłat, gdy już trwają. Lokaty terminowe są przy tym w większości przypadków oprocentowane według stałych stóp procentowych, więc nie utracimy zysków, gdy zmieni się sytuacja rynkowa. Takie bieżące oprocentowanie lokat zależne jest przy tym silnie od stóp procentowych obowiązujących obecnie w naszym kraju. Warto wiedzieć także o tym, że zdeponowanymi na lokacie środkami pieniężnymi nie możemy dysponować w dowolny sposób. Istnieje jednak możliwość zerwania lokaty w dowolnym momencie. W takim przypadku musimy się jednak liczyć z tym, że możemy utracić naliczone w okresie jej trwania odsetki.
Jak działa rachunek oszczędnościowy?
Rachunek oszczędnościowy to z kolei produkt bankowy przeznaczony dla osób, które chcą oszczędzać w regularny sposób, dokonując regularnych dopłat środków co pewien czas (np. raz w miesiącu, raz na pół roku). Podobnie jak to jest w przypadku lokaty, korzystając z takiego rachunku oszczędnościowego, zyskujemy pieniądze z odsetek za gromadzenie środków, tak samo jak w przypadku lokaty – pomniejszone od razu o podatek od zysków kapitałowych Belki. Doliczane są one do rachunku na koniec okresu rozliczeniowego, którym jest zazwyczaj jeden miesiąc, według zmiennej stopy procentowej, która jest zależna od stóp procentowych określanych przez Narodowy Bank Polski oraz kwoty depozytu. Odpowiednie widełki odsetek znajdziemy w dokumentacji banku. Umowa na rachunek oszczędnościowy, w odróżnieniu od lokaty, zawierana jest na czas nieokreślony. Jeśli chodzi natomiast o dysponowanie środkami – możemy to robić w elastyczny sposób, bez ryzyka utraty odsetek. Druga i kolejne wypłaty w miesiącu na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy mogą jedynie wiązać się z dodatkowymi opłatami za przelew, stąd też warto zwrócić uwagę na tabele opłat i prowizji obowiązujące w wybranym przez nas banku.
Rachunek oszczędnościowy – jak wybrać?
Rachunek oszczędnościowy cieszy się dużą popularnością ze względu na jego sporą elastyczność. Jak możemy go dobrać do naszych potrzeb? Oprócz odpowiedniej wysokości oprocentowania (warto posłużyć się tutaj rankingami rachunków oszczędnościowych, które dostarczą nam najważniejsze informacje o bieżących stopach oprocentowania i promocjach) istotne są także inne kwestie. Wśród nich możemy wymienić minimalną wpłatę, sposób założenia rachunku oraz opłat. Na tym tle wyróżnia się rachunek oszczędnościowy oferowany przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Aby skorzystać z jego udogodnień, nie musimy dokonywać minimalnej wpłaty. Możemy go ponadto założyć w całości zdalnie. Wystarczy, że wypełnimy odpowiedni formularz elektroniczny online, w którym podajemy swoje podstawowe dane i numer kontaktowy. Jeśli chodzi o potwierdzenie naszej tożsamości – odbywa się ono przy pomocy przelewu zwrotnego w wysokości 1 złotego, wykonanego z konta założonego w innym banku. Dzięki sprawnej procedurze w tej kwestii zwykle możemy się cieszyć z udogodnień związanych z rachunkiem oszczędnościowym już w tym samym dniu. Stawiając na rachunek oszczędnościowy oferowany przez Santander Consumer Bank, unikniemy także opłat za przelewy z niego, bez względu na ich ilość. To bardzo ważne, ponieważ zwiększamy w ten sposób nasze możliwości dysponowania zdeponowanymi środkami. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, wypłacimy je zatem bez dodatkowych konsekwencji.