Masz własną firmę transportową? Aby prowadzić ją efektywnie, duże działanie ma skuteczne zarządzanie jej flotą. Jak je wspierać?
W firmach w branży transportowej, ale także w innych obszarach, gdzie wykorzystuje się własne zaplecze pojazdów, kluczowe znaczenie ma zarządzanie flotą. Obecnie może być ono realizowane również za pomocą dedykowanych systemów informatycznych, które oferują dostęp do rozbudowanej gamy funkcji.
Zarządzanie flotą pojazdów – co to jest?
Procesy jak zarządzanie flotą pojazdów, czyli Car Fleet Management umożliwiają planowanie oraz prowadzenie procesów transportowych z naciskiem na optymalną rentowność, niższe koszty oraz efektywne wykorzystanie posiadanej floty.
Dzisiaj, gdy tak wiele firm ma własne floty, zarządzanie nimi ma bardzo duże znaczenie. Jest ono istotne nie tylko w firmach transportowych, lecz też w innych przedsiębiorstwach, w których wykorzystywane są pojazdy służbowe, między innymi w pracy przedstawicieli handlowych, serwisantów, ankieterów.
Aby sprawniej prowadzić zarządzanie flotą pojazdów, warto zdecydować się na wykorzystanie specjalnych systemów informatycznych, które oferują dostęp do rozbudowanej gamy funkcji. Są to systemy określane jako TMS – transportation management system, które mogą wspomagać firmę w wielu czynnościach prowadzonych każdego dnia, w tym także w zarządzaniu posiadaną przez nią flotą.
Na czym polega zarządzania flotą w firmie?
Firma dysponująca własną flotą pojazdów może korzystać z nich efektywniej, by będzie odpowiednio nimi zarządzała. Poprzez wykorzystanie systemów informatycznych może ona prowadzić je także bez poświęcania na ten cel tak dużej ilości czasu, a także z mniejszym ryzykiem błędów.
Programy umożliwiające zarządzanie flotą pojazdów oferują funkcje jak:
- Weryfikowanie danych dotyczących trasy pojazdu – także za pomocą GPS, aby uzyskać informacje o aktualnym położeniu, czasie przejazdu, przebiegu trasy,
- Skontrolowanie danych dotyczących pojazdów, między innymi spalania pojazdu, jego stanu technicznego, konieczności wykonania przeglądów, wykupu ubezpieczenia,
- Nadzorowanie kosztów związanych z utrzymaniem floty pojazdów w firmie – w ramach kosztów bieżących dotyczących paliwa czy eksploatacji, na przykład wymiany części,
- Kontrolowanie informacji dotyczących opłat paliwowych, które wpływają na koszty związane z dojazdami,
- Przypisywanie pojazdów do konkretnych kierowców, a także kontrolowanie pracy kierowców,
- Sprawniejszy obieg dokumentów.
Warto jednocześnie wskazać, że zarządzanie flotą pojazdów odbywa się w tym przypadku nie tylko za pomocą systemu desktopowego, czyli używanego na komputerze stacjonarnym albo na laptopie, ale także z użyciem urządzeń mobilnych jak smartfony, które są używane przez kierowców. Połączenie tych dwóch obszarów pozwala na łatwy przepływ danych oraz umożliwia natychmiastowe uzyskanie informacji o pojazdach w trasie, co wspiera zarządzanie flotą.
Jak wdrożyć system zarządzania flotą w firmie?
Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zdecydować się na zarządzanie flotą pojazdów za pośrednictwem dedykowanych do tego celu systemów informatycznych, jaką obecnie do wyboru wiele typów programów.
Oprogramowanie TMS, które wspomaga zarządzanie flotą, jest w stanie zaoferować swoim użytkownikom pełną paletę możliwości, co powoduje, że mogą one pomagać nie tylko w prowadzeniu firmy transportowej, ale także innych firm wykorzystujących własne samochody służbowe.
Przed wdrożeniem tego typu systemu warto zdecydować się na zapoznanie się z wieloma ofertami systemów oraz wybrać taki, który będzie mógł zaoferować najszerszą funkcjonalność odpowiadającą indywidualnym wymaganiom firmy. Wybrani dostawcy oprogramowania dają także możliwość przetestowania ich programów w wersji demo.
Aktualnie wdrożenia systemów tego typu odbywają się także bez konieczności złożonych analiz i procesów, co powoduje, że firma może bardzo łatwo rozpocząć korzystanie z nowego oprogramowania.
Więcej informacji dotyczących systemów informatycznych umożliwiających zarządzanie flotą można znaleźć na stronach dostawców tego typu oprogramowania