W ostatnich latach zakładanie firmy stało się nieco prostsze, głównie ze względu na uproszczenie wielu procedur. Niemniej jednak o ile samo dopełnienie formalności jest coraz łatwiejsze, o tyle najpierw należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Forma prowadzenia działalności
Zakładanie firmy wiąże się z koniecznością określenia jej formy prawnej. Obecnie przedsiębiorcy mogą prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, założyć spółkę cywilną, partnerską, jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną bądź spółkę prawa handlowego. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjne założyć jest nieco trudniej, jednak w przypadku spółek osobowych i działalności jednoosobowej wystarczy wypełnić prosty wniosek. Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem, natomiast w przypadku spółki z o.o. i akcyjnej jedynie do określonej wysokości. Majątek właściciela jest więc w tym przypadku odrębny od majątku spółki.
Firma opodatkowania
Niewiele osób pamięta o tym, że zakładanie firmy wiąże się także z wyborem formy opodatkowania. Prawo zezwala podmiotom korzystać z form uproszczonych, takich jak karta podatkowa czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorcy mogą również wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych – skalę podatkową lub podatek liniowy. Niemniej jednak każda forma opodatkowania obwarowana jest pewnymi obostrzeniami, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru. Sam sposób opodatkowania dochodów może zostać zmieniony, jednak dopiero w nowym roku podatkowym. Co więcej, przedsiębiorcy muszą również rozważyć, czy chcą być podatnikami VAT. Czasami nie mają wyjścia, gdyż obliguje ich do tego obowiązujące prawo. Niemniej jednak ci, którzy mają wybór, muszą rozważyć wszelkie za i przeciw.
ZUS i inne formalności
Bardzo ważną kwestią jest również zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS. Jeżeli prowadzona działalność jest jego jedynym źródłem dochodów, to będzie on zobowiązany do zapłaty wszystkich składek. Jeśli jednak osiąga minimalne wynagrodzenie, to zapłaci jedynie składkę zdrowotną. Kolejne formalności zależne są już w większym stopniu od branży, w której ma działać firma. Czasami bowiem konieczne jest uzyskanie niezbędnych koncesji czy zezwoleń, a także dokonanie zgłoszeń, na przykład do inspektora ochrony środowiska. Warto o tym pamiętać, ponieważ niedopełnienie formalności może wiązać się z koniecznością zapłaty wysokich kar urzędowych.