Ogłoszenie upadłości to zawsze ciężki temat, przed którym większość przedsiębiorców stara się bronić za wszelką cenę. Aby obronić się przed upadłością, wiele osób decyduje się na skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego podczas którego ustalany jest nowy plan spłaty zadłużenia. Dzięki temu można oddłużyć przedsiębiorstwo, a co za tym idzie oddalić od niego widmo upadłości. Jak jednak wygląda przyspieszone postępowanie układowe i otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego? Jak prezentuje się w Polsce prawo restrukturyzacyjne? Jakie są wymogi formalne, aby takie układowe postępowanie rozpocząć? I przede wszystkim jakie mogą być takiego postępowania skutki?
Prawo restrukturyzacyjne w Polsce
Warto na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest restrukturyzacja i postępowanie restrukturyzacyjne? Warto mieć świadomość, że pod tym pojęciem kryją się w zasadzie dwie definicje. Pierwszą z nich jest wszystko to, co zostało uregulowane w prawie restrukturyzacyjnym, a drugą są działania, które są podejmowane aby uratować przedsiębiorstwo i poprawić jego kondycję finansową.
Warto wiedzieć, że jest wiele rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych. Jakie są rodzaje restrukturyzacji firmy? Pierwszym z nich jest postępowanie o zatwierdzenie układu, podczas którego dłużnik ustala nowy plan układowy wraz z wierzycielami. Ponadto, istnieje również przyspieszone postępowanie układowe, które polega na tym, że to doradca tworzy cały plan układowy a także przeprowadza głosowanie wśród wierzycieli i dba o zawieszenie postępowań egzekucyjnych. Kolejnym rodzajem jest postępowanie układowe, które po części przypomina postępowanie przyspieszone, ale różni się tym, że można je przeprowadzić, gdy jest ponad 15% zobowiązań spornych w zestawieniu ze wszystkimi zobowiązaniami. Istnieje również postępowanie sanacyjne, podczas którego kontrolę nad firmę może przejąć zarządca i może on ingerować w jej wewnętrzne sprawy takie, jak umowy handlowe.
Postępowanie układowe – wymogi formalne
Jeżeli chodzi o zarówno przyspieszone postępowanie restrukturyzacyjne, jak i resztę rodzajów postępowań, to niezwykle ważne są wymogi formalne. Jakie to są wymogi? Przede wszystkim we wniosku powinno znaleźć się imię i nazwisko dłużnika a także jego PESEL lub wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Oprócz tego we wniosku o ogłoszenie upadłości lub restrukturyzacji powinien znajdować się również wykaz wszystkich wierzycieli i wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Ponadto chcąc otworzyć przyspieszone postępowanie restrukturyzacyjne (a także i inne rodzaje) potrzeba wskazać we wniosku miejsce, w którym znajduje się firma lub innego rodzaju majątek osoby zadłużonej. Wszystkie elementy wymogów formalnych można znaleźć w artykule 227 prawa restrukturyzacyjnego. Chcąc skorzystać z przyspieszonego postępowania układowego warto więc zaznajomić się z tym artykułem.
Skutki postępowania układowego
Prawda jest taka, że restrukturyzacja zadłużenia firmy jest procesem trudnym do przejścia samodzielnie, warto więc skorzystać z pomocy. Jakie skutki niesie za sobą postępowanie układowe? Jednym z bardzo widocznych skutków jest to, że ograniczone zostaną możliwości prowadzenia postępowań egzekucyjnych wobec dłużnika. Oprócz tego nie można zapomnieć o tym, że majątek dłużnika jest chroniony, współtworzy on propozycję spłaty wierzytelności z doradcą przez co, zwiększa prawdopodobieństwo na jego zatrzymanie.