Osoby, które raz skorzystały z kredytu czy pożyczki, bardzo często kuszą się na kolejną ofertę banku czy instytucji parabankowych. Czasem zadłużeń jest więcej niż jedno i powoli opłaty zaczynają przytłaczać. Dochodzi do sytuacji, w której brakuje już środków na pokrycie finansowych zobowiązań. Czy istnieje realna szansa na pomoc w spłacie długu?
Kontrolowanie wydatków
W pierwszej kolejności należy przeanalizować swoje dochody i wydatki. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, ile powinno się przeznaczać pieniędzy na rachunki, jedzenie, ubrania czy przyjemności. Problemy z płynnością finansową zaczynają się właśnie od chaosu w dokumentach i braku umiejętności zarządzania własnym budżetem.
Długotrwałe lekceważenie wydatków może prowadzić do tego, że zaciągnięte długi będą bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do spłaty. Ci, którzy już mają do spłaty kilka kredytów czy pożyczek, powinni uważać na stan przekredytowania (powyżej 40% dochodów jest przeznaczane na spłatę rat) czy spirali zadłużeń (zaciąganie kolejnego kredytu na spłatę obecnych zaległości finansowych). Dobrym rozwiązaniem jest opłata obowiązkowych rachunków, jak np. czynsz od razu po otrzymaniu wynagrodzenia. To pozwoli zadbać o uniknięcie zadłużenia w podstawowych zobowiązaniach.
Masz długi? Nie uciekaj od nich!
Najgorsza jest bierna postawa i unikanie wierzycieli. Każdy dzień zwłoki w spłacie długu tylko pogarsza sytuację. Takie zachowanie ewidentnie nie sprzyja naszej ocenie w oczach instytucji czy banku, które udzieliły kredytu. Chęć spłaty długu i zainteresowanie sprawą często umożliwia wypracowanie kompromisu i dogodnych warunków spłaty. Taka postawa jest także bardzo pomocna, gdy sprawa trafi do sądu.
Jeśli samodzielne uporządkowanie wydatków nie powiodło się, a na kontakt z wierzycielami nie jesteśmy gotowi, to o pomoc w spłacie długu możemy poprosić dedykowane instytucje. Konsultant z pewnością wspomoże w ułożeniu harmonogramu spłat dopasowanego do obecnej sytuacji finansowej. Być może uda się obniżyć zadłużenie.
Jak uwolnić się od długów?
Są trzy sposoby, które można rozważyć przy uwalnianiu się od zadłużenia. Pierwszym z nich jest kredyt konsolidacyjny. Polega on na tym, że środki w ramach kredytu są przeznaczane na wszystkie nasze zadłużenia. Innymi słowy opłacany będzie tylko jeden kredyt. Taka możliwość może dać komfort psychiczny i poczucie, że sytuacja jest w miarę opanowana.
Kolejną propozycją jest kredyt refinansowany. Tutaj natomiast główną zasadą, która obowiązuje przy jego przyznaniu, jest zdolność kredytowa. Aby się ubiegać o tego rodzaju pomoc, warto udać się do wierzyciela lub konsultanta jak najszybciej. Refinansowanie kredytu polega na obniżeniu wysokości długu, jeżeli na rynku są produkty korzystniejsze niż te, które nas obecnie obowiązują. Ostatnią możliwością jest po prostu zmiana warunków zadłużeń, czyli ich restrukturyzacja.
Pomocy w spłacie długu może udzielić konsultant lub wierzyciel, ale powinno być to ostatecznym działaniem. Przede wszystkim należy zastanowić się nad swoimi problemami z odpowiednim dysponowaniem gotówką i odpowiednie ich rozwiązanie.